9. část → do roku 2010
2004
Počasí
Stejně jako loni i letos nám rok začal pěkným mírným počasím. Taková pěkná mírná zima – prostě ideální počasí pro dospělé. Už to vypadalo, že ani neukáže svou moc. Ale nedala se zcela zahanbit a v únoru přece na pár dní klesly teploty na – 15 °C. Dokonce i pár sněhových vánic ukázala. Ale to byl jen takový záchvěv a bylo po všem. Jaro proto začalo brzo. Práce na polích a zahradách započaly asi se 14 denním předstihem. Teploty brzo vystoupily až ke + 20 °C. Každý čekal, jaké bude tedy krásné léto. Ale opak byl pravdou. Jak mávnutím proutkem se změnilo počasí počátkem prázdnin. Začalo pršet, teploty se pohybovaly kolem 10 °C – prostě nic moc. Když se nevyvedl červenec, doufalo se, že srpen bude lepší, ale mimo pár dní to bylo stejné. Jahody dřív než dozrály, tak shnily. Stejné to bylo i se zeleninou. Dovolené a prázdniny se tedy vůbec nevyvedly. Jako naschvál počátkem září se počasí umoudřilo a podzim byl nakonec pěkný. První mráz uhodil již na Dušičky. Napadl první sníh a vlastně už neroztál. Zima byla pořádná až do konce roku. Sněhu napadalo hodně – takže Vánoce byly pěkné na sněhu.
Úroda
I když rok začal tak pěkně, bohatý na úrodu nebyl. Jak jsem zmínila, jahody a zelenina chytala plísně z mokrého počasí. Stejné to bylo i s rajčaty a okurkami. Špatná byla kvalita brambor. Zato jablek a švestek se urodilo až dost.
Kultura
Kulturní akce v obci již tradičně zahajuje hasičský ples. Letos se konal 24. ledna. Předtančení tentokrát zajistila skupina Mississippi. Hudbu na plese zajišťovala skupina H-BAND. Jako již tradičně účast byla velká a spokojenost také velká. 14. února se pořádal masopust. Průvodu se zúčastnilo hodně masek. Tento náš průvod masek byl též publikovaný v Horáckých novinách. V pátek 30. dubna se již tradičně stavěla mája. Po postavení máje se tradiční veselice u hasičské zbrojnice zúčastnilo asi 200 lidí. Další větší kulturní akcí v obci je pouť. Dětem pro radost přijely kolotoče a autodrom. Velkou vadou na kráse ale bylo počasí. V sobotu to ještě šlo, ale v neděli to bylo horší. V sobotu večer sportovci uspořádali taneční zábavu. Letos se kvůli špatnému počasí nekonalo odpolední posezení ve Tvrzi. Členové SDH si připomněli 105. výročí vzniku organizace. Byli oceněni zasloužilí členové a pro všechny ostatní členy a jejich rodinné příslušníky bylo nachystáno občerstvení a pěkná zábava. V polovině června se opět konal Memoriál Fr. Trnky – již 5. ročník. Jako jiné roky tak i letos na přelomu července a srpna se konala soutěž Štěměšský kačer. Počasí vyšlo a všechno bylo opět dokonale zajištěno. Nechci se každý rok opakovat o obětavosti lidí, ale přesto si to ti, kteří se o hladký průběh zasloužili – velice zaslouží. Před Štědrým dnem se opět konalo Zpívání u jesliček před OÚ. Tohoto Zpívání se zúčastňuje stále více lidí. Poslední akcí je den před Silvestrem výstup na horu Mařenku. Zde se naši občané setkali s občany z Předína, Čáslavic, Římova, Rokytnice, Markvartic a Chlístova.
Výstavba v obci
V dubnu započaly práce za účelem rozšíření kurtů. Byly vykáceny stromy u potoka za kurty. Tato akce byla provedena brigádnicky našimi občany. Na položení rour na zakrytí potoka se sjednala firma. Také ve tvrzi bylo zapotřebí opravit havarijní stav zdiva. Tato oprava se také konala za přispění a pomoci našich občanů.
Pohyb obyvatel
V tomto roce se narodili: David Dobrovolný, Karla Benešová, Michaela Šilhavá, Bára Petrů. Počet obyvatel v obci je 305.
2005
Počasí
Příchod nového roku byl velmi typický na lednové počasí. Zima nebyla ani moc tuhá, ani mírná, taková akorát. I příchod jara byl teplotně průměrný, ničím nezvyklý. Čím se doba blížila v kalendáři k létu, na venkovních teplotách to nebylo znát. Ještě v červnu se o nějakých pařácích nedalo mluvit. Léto nakonec bylo chladné a deštivé. Pouze tři dny za celé prázdniny teploty překročily 30 °C. Na počátku září se udělalo pěkně, ale dlouho to netrvalo. 2. listopadu uhodily již slušné mrazy, napadl sníh a již neroztál. Naopak stále připadával, takže Vánoce byly jak za starých časů. Pravé Ladovy Vánoce. Na Vánoce bylo tolik sněhu, že bylo štěstí, že většina dospělých a všechny děti byly doma, protože silnice byly neprůjezdné.
Kultura
Opět první kul. akce v obci - hasičský ples se konal 17. ledna. Začátkem března se s týdenním zpožděním konal masopust. 30. dubna se jako každoročně stavěla mája. Zábavu a občerstvení jako vždy obstarali hasiči. Další společenskou událostí je tradičně pouť. Počasí bylo pěkné, a tak se všechno pěkně vydařilo. Pěkná byla pouťová sobotní zábava, akorát byla škoda, že přišlo málo lidí. Jako každoročně i letos se slavil Den dětí. Tentokrát ale nebyl ve Tvrzi, ale na hřišti na Vrchách. Uspořádání Dne dětí se tentokrát ujaly mladé hasičky v čele s paní Simonou Špačkovou. Již po sedmé se konal volejbalový turnaj – Kačer. I když léto nebylo nic moc, na Kačera bylo opravdu moc pěkné počasí – ostatně jako každý rok. Všem organizátorům je opět třeba poděkovat. Týden po volejbale se ve Tvrzi konaly poprvé I. Štěměšské historické slavnosti. Parta místních nadšenců založila spolek Štěměšských rytířů a tyto historické slavnosti uspořádala. Nejprve obcí prošel průvod v his. oblečení dam a pánů v plné zbroji. Vedle kurtů na „Báňové louce“ byl postaven středověký jarmark. Své stánky si zde postavili – perníkáři, kovotepci, prodejci medoviny nebo dáma jasnovidka a mnoho dalších. Celý průvod vedl, jarmark otevřel a slavnosti zahájil p. Augustin. Velice vtipně. Na Pasíku byla postavena vesnička a také tvrz, kterou dobývali žoldáci. Ukázka historické bitvy se moc líbila všem přihlížejícím. Bitvy se zúčastnilo asi 80 bojovníků. Akce to byla velice vyvedená, lidí bylo hodně. Sjížděli se z celého okolí. Platících hostů bylo 600 – děti měly vstup zdarma. Můžeme jenom doufat, že se tato tradice u nás uchytí a bude se konat každoročně. Dne 19. 11. proběhlo setkání důchodců v našem KD. Jako každý rok i letos se sraz konal společně se seniory z Předína. Příští rok setkání proběhne zase v Předíně. Od listopadu opět každý čtvrtek cvičí naše ženy v prostorách OÚ. Cvičení vede p. Jana Báňová. 3. 12. se uskutečnila již III. Hubertská leč v KD. Připraveno bylo bohaté občerstvení i bohatá tombola. 11. prosince se v prostorách OÚ uskutečnil adventní koncert. Pásmo koled a pastorálních skladeb připravil soubor FLAUTAE ULULATAE. 22. 12. – se konalo zpívání koled, ale tentokrát nahoře u Božích muk, a na konec roku - 30. prosince se naši spoluobčané opět vydali na Mařenku. Sešli se zde zase všechny okolní vesnice. Společně si opekli párek, vypili něco na zahřátí, rozešli se do svých domovů. Letošní rok byl bohatý na spol. události. Je to dobrá vizitka pro celou obec a její občany. Z toho máme všichni radost.
Úroda
Letošní rok byl velice slabý na všechnu úrodu. Zelenině se nedařilo, protože počasí nepřálo ani ovoci. Neurodila se žádná jablka, hrušky, dokonce ani žádné švestky. Tento rok zůstaly úplně nevyužity pálenice.
Výstavba v obci
V červenci a v srpnu se prováděla rekonstrukce chodníků. Chodníky se opravovaly od Šabacků až po Kasáčkovy. Práce na dláždění chodníků prováděla fa AGSTAV, a. s. Zvelebení chodníků stálo obec 568.500,- Kč. V srpnu též bylo provedeno vyasfaltování necelé ulice Kuželna. Práce provedla firma Stavby silnic a železnic, a. s.
Pohyb obyvatel
Noví občánci: Lukáš Ondráček, Adéla Báňová, Iveta Formánkvoá, Petra Schwarzová. V tomto roce zemřeli: Božena Hobzová, Zdeňka Alexová, Ladislav Horký, Drahomíra Vídenská, Marie Šilhavá. Počet obyvatel v roce 2005 je 305.
2006
Počasí
A sníh padá a padá. Loňský rok skončil konstatováním, že je neprůjezdno a všude haldy sněhu. Zákonitě tímto charakterem počasí musí i tento rok začít. Všichni se shodují na tom, že tolik sněhu nebylo nejméně 15 – 20 let. Navíc tato zima trvala velmi dlouho. Ještě v dubnu byl sníh v zahrádkách. Jaro zatím i jarní práce byly opožděny alespoň o 3 týdny. Poněvadž všichni víme, že příroda je nejen moudrá, ale taky mocná, doháněla 3-týdenní skluz velice rychle. Během krátké doby z velké zimy byla velká vedra. Poslední dobou se říká, že nám chybí jaro. Zima přechází hned do léta. Léto bylo takové, jak se říká, že: „Jaká zima – takové léto“. Byla veliká vedra, prázdniny a dovolené vyšly na 100 % všem. Bylo nádherné babí léto. Podzim byl teplý, slunný, prostě nádhera. Všechny podzimní práce se stihly udělat pěkně včas a za krásného počasí. Každý trnul, jaká zase přijde zima, ale ta stále nepřicházela. Do začátku prosince byla okna stále plná muškátů, protože nebyly mrazy, tak nebyl důvod truhlíky likvidovat. Těsně před Vánocemi uhodilo pár menších mrazíků, ale na dobu vánoční to byla pohoda. Je pravda, že lyží, bruslí a saní se neužilo, ale pro dospělé to bylo dobré. Za topení se tuto zimu ušetřilo moc. Takže se starým rokem jsme se loučili div ne jako zjara.
Úroda
Letošní rok se, co se úrody týče, vytáhl. Urodilo se úplně všechno a všeho hodně. Nemá ani cenu podrobně rozepisovat jednotlivé druhy. Bylo hodně zeleniny, jahod a hlavně ovoce. Jablek bylo hodně a úplně úžasná byla nadúroda švestek. Doslova praskaly stromy pod úrodou a pak zase pálenice. Tento rok byla i velká úroda hub. Suchohřibů bývá často hodně, ale letos rostlo i hodně praváků. Takže si houbaři letos přišli opravdu na své. Dobrá úroda byla samozřejmě i na polích.
Kultura
Jako jiné roky tak i letos musím začít hasičským plesem. Letos se konal 21. ledna. Bylo zajištěno dobré občerstvení, bohatá tombola, ale vada na kráse byla slabá účast – což je velká škoda. Další kul. akcí byl masopust. Letos se konal ve Štěměchách plných sněhu. Masky byly jako vždy pěkné a vtipné. Nechyběla ani pojízdná udírna – to se těší velké oblibě občanů. Pojízdné peklo je také často využívané. Poslední dubnový den se stavěla májka. Tato akce je též velmi oblíbená. Jako každý rok opět nechyběl – táborák, udírna, peklo. Na svátek sv. Jana z Nepomuku se slavila pouť. Přijeli kolotočáři – na což nejvíce čekají děti. Pro věřící se na OÚ konala mše svatá. Pro ostatní byla uspořádaná pouťová zábava, která se mimořádně vydařila. 14. července se konal volejbalový turnaj - Štěměšský kačer. Akce je to pro tak malou vesnici obrovská a dá moc práce a starostí, ale nebudu se více rozepisovat, protože bych se musela opět opakovat. Všechno bylo perfektní. Musím jen poděkovat všem, kteří přiložili ruku k dílu. Všichni si to zaslouží. Totéž platí o další velká akci pořádanou Rytíři tvrze štěměšské – Štěměšské historické slavnosti. Letos bylo daleko více účastníků z řad rytířů. Historický průvod měl asi 60 členů. Velká škoda, že nevyšlo počasí, ale i přesto to byla velice vydařená akce. Tady se opět sluší poděkovat všem, kteří se postarali o zdárný průběh. Jen ten, kdo se alespoň jednou zúčastní organizování nějaké podobné akce, pochopí a ocení tolik práce. 26. srpna se na tenisových kurtech i KD konal tenis. turnaj o Št. švestku. Jsou to takové „srandamače“, při kterých se zažije spousta legrace, a to je právě to, co je potřeba, aby se pěkně utužily vztahy mezi občany. Podobná je i další akce – Nohejbalový turnaj. Letos se konal poslední prázdninový víkend. 6. 10. uspořádali hasiči taneční zábavu se skupinou NATUTY. Tato zábava se velice vydařila. Nesmím opomenout nově vznikající „Divadelní společnost“. Banda nadšenců nacvičila hru: „ Petr a Judita“. Sami si hru vymyslí, nacvičí, seženou kostýmy, udělají kulisy – a už hrají. Bylo to perfektní a doufám, že se dočkáme i dalších představení. Ještě začátkem prosince se pořádala v KD Poslední leč. Bohatá tombola a dobré občerstvení bylo opět dobře zajištěno. Na konec roku se již tradičně konal pochod na Mařenku. Tento pochod a výstup na horu je stále více populární a chodí na něj stále více občanů.
Volby do obec. zastupitelstva a Senátu Parlamentu ČR
Ve dnech 20. 10. – 21. 10. se konaly volby do obec. zastupitelstva. Z celkového počtu 244 voličů se zúčastnilo 118 a z toho platných hlasů bylo 176. Hlasování dopadlo takto: 1. Báňová Marie – 159 hlasů, 2. Kovářová Iva – 148 hlasů, 3. – 4. Vídenský Milan, Trnka Karel – 117 hlasů, 5. Bobek Petr ml. – 102 hlasů, 6. Bobek Petr st. – 96 hlasů, 7. Šilhavý Michal – 92 hlasů, 8. Novák Milan – 81 hlasů, 9. Řepa Rosťa – 80 hlasů, 10. – 11. Herynek Miroslav a Beneš Jiří – 79 hlasů, 12. Dvořáček Miroslav – 75 hlasů, 13. – 14. Petrů Olga a Sochna Jiří – 60 hlasů, 15. Špaček Luděk – 48 hlasů. Takže členové obec. zastupitelstva pro příští volební období jsou: p. Báňová, Kovářová, Vídenský, Trnka, Bobek ml., Bobek st., Šilhavý, Beneš, Dvořáček. Současně se konaly volby do Senátu Parlamentu ČR. Volby byly dvoukolové a nakonec vyhrál p. Zahradníček Josef – KSČM. Tady byla velmi nízká účast voličů.
Výstavba v obci
Při zimní kalamitě naboural polský kamion do naší kapličky. Poškodil fasádu, část šindelové krytiny a posunul též krov. Celková oprava se konala v několika etapách. Výdaje spojené s opravou hradila pojišťovna. Opravily se ještě některé chodníky. Naproti Jednotě k výjezdu z ulice Nová bylo namontováno další dopravní zrcadlo. Byla postavena nová čekárna na autobus, a to u Trnkových. Navrhl a udělal p. Ot. Polenda. Vedle velké čekárny byl zbudován billboard na plakáty, aby se tyto nelepily na okna čekárny. Tento rok došlo též k zakrytí schodiště u KD. Toto mimo jiné provedla firma W. P. S. Rudíkov – Pavel Vídenský.
Letos – po čtyřech letech končí pan Petr Bobek s funkcí starosty. Této funkce se ujal velmi dobře a všechny překážky zdolal velice dobře. Odvedl velký kus práce, a proto se mu sluší poděkovat za práci, kterou odvedl. Pane Bobek – děkujeme.
Pohyb obyvatel
Narodili se v tomto roce: Jakub Beneš, Eliška Řepová, Barbora Smíšková, Pavlína Sochnová. Zemřeli: Květoslava Horká, Pavel Padrnos, Růžena Nováková, Blažena Pospíchalová. Počet obyvatel ke dni 31. 12. – 305.
2007
Počasí
Přivítání Nového roku daleko více připomínalo vítání jara – co se počasí týče. Teploty byly vyloženě jarní. Bylo beze sněhu. Každý prorokoval, že se zima ještě ukáže, ale nebylo tomu tak. V únoru sice trochu napadlo, ale ten nikdy dlouho nevydržel a po pár dnech zmizel. Jaro – to opravdové začalo velmi brzo a hned vysokými teplotami. Práce na zahrádkách i na polích letos byly ve velkém předstihu. V květnu i v červnu byly teploty již kolem 30 °C. Zima bez sněhu se projevila velkým suchem. Tím, že málo mrzlo, tak přežilo hodně škůdců. Bylo hodně hrabošů, myší, mšic a hlavně moc slimáků. Když nastalo léto, počasí se trochu zkazilo. Teploty se zdaleka nevyrovnaly těm, které byly v červnu. Prázdniny letos vyšly jenom někomu. Týdny veder se střídaly s týdny, kdy pršelo a bylo vyloženě chladno. Když nastalo září, jako když proutkem mávne, udělalo se pěkné počasí. Nádherné babí léto. V září, říjnu i začátkem listopadu bylo pěkné teplé počasí. Najednou v noci z 8. na 9. 11. uhodily mrazy, a to hned kolem – 10 °C. Po pěkném podzimu to byla najednou rána. Do toho padal sníh, a to takové množství, že začalo být neprůjezdno. Každý říkal, že co si zima nevybrala minulý rok, tak to nám letos vrátí. Ale nebylo tomu tak. Tohle časné postrašení přešlo, udělalo se zase pěkně, a tak to vydrželo do konce roku. Těsně před Vánocemi trochu sněhu napadlo a hodně se najínilo, takže Vánoce byly nakonec moc pěkné.
Úroda
Poněvadž letos bylo pěkné počasí, úroda tomu částečně odpovídala. Zeleniny se letos urodilo dost i jahod – ale jenom tomu, kdo měl možnost zalévat, protože bylo velké sucho. Ani brambor nebylo moc. Velice špatné to bylo letos s ovocem. Jablka nebyla skoro žádná, a to ani letní, a ani zimní. Nejhorší to bylo s úrodou švestek. Loni doslova praskaly stromy a letos nebylo ani na knedlíky. Čeho se letos urodilo hodně, byly opět houby.
Kultura
Jako každoročně, tak i letos začnu známým konstatováním, že první kulturní akcí v obci byl hasičský bál. Jako každoročně i letos byl vzorně připraven s bohatým občerstvením i bohatou tombolou. Ale bohužel účast hostů byla velice nízká, a to je velká škoda. V únoru se v KD konal Candrbál Štěměšských rytířů, i tento ale měl malou účast. Další společenskou událostí byla pouťová zábava. Všichni si slibovali, že se snad tato akce vydaří a přijde hodně lidí – ale opak byl pravdou. Ještě jsem zapomněla vzpomenout na Vítání občánků. Toto se konalo týden před poutí. Přivítáno bylo 7 novým občánků. Za všechny občany malé občánky přivítala paní starostka a o kulturní program se postarali občané jen o málo starší než malí oslavenci, a to děti již školního věku. Ve dnech 28. – 29. července se konal 8. ročník Štěměšského kačera. Opět je stálé opakování stejného popisování a chválení všeho a všech, kteří se postarali o to, aby se tato akce bezvadně připravila a bezvadně klapla. Všem, kteří se tohoto pracovního maratonu zúčastnili, patří velké poděkování. Totéž je nutno říct a napsat o všech, kteří zajistili bezvadný průběh již 3. ročníku Štěměšských historických slavností. Dne 18. srpna se konaly na Dašově rybářské závody. Týden před zahájením závodů bylo do rybníka dovezeno 52 kaprů. Závodu se zúčastnilo 31 závodníků. Ale bohužel ryby nebraly a nebraly. Celkem bylo uloveno jen 6 kaprů. Závody nakonec vyhrál mladý Jiří Trnka, který chytil rybu dlouhou 50 cm. Další pěkná a velice vydařená akce se konala v sobotu 1. září, a to „Bůčkobraní“. Tato pěkná akce ale stále život dva čuníky. Bez nejmenších výčitek se této práce zúčastnila tlupa mladých chlapů pod odborným vedením Pavla Vídenského ml. Zanedlouho se Tvrzí linula vůně ovaru a poté i vůně jitrnic a jelit. V neděli 15. 12. připravili Št. rytíři na OÚ adventní koncert swingových písní. Vystoupilo kvinteto Flautae Ululatae. V neděli před Štědrým dnem se ve tvrzi konal „Živý betlém“. Biblický příběh nám přijely připomenout děti z Nové Říše. Na toto představení přišlo nezvykle hodně lidí i přesto, že bylo dost špatné počasí.
Pohyb obyvatel
V tomto roce narození: Svobodová Alexandra, Petrů Mikuláš, Toufar Tomáš. Zemřeli: Kasáčková marie, Trnková Marie, Binková Františka, Růžičková Antonie, Růžička Jan.
2008
Počasí
Stejně jako loni, tak i letos nám začal nový rok pěkným počasím. Stromy byly pěkně najíněné, na zemi ležel poprašek sněhu a teploty se pohybovaly kolem 0 °C. Pěkné mírné počasí vydrželo po celou zimní dobu. Jaro začalo jako loni asi o 14 dní dříve, než je obvyklé. Zahrádky i pole se obdělaly s předstihem, ale bohužel nepršelo. Poněvadž ani v zimě nebyl skoro žádný sníh, bylo veliké sucho. Koncem února byly velké větry. Nejhorší byla dokonce vichřice „Emma“. Ta se naší obcí prohnala s velkou silou. Vyvracela stromy v lese, v obci poválela ploty, rozházela střešní tašky i několik starších staveb hodně poškodila (např. starší štíty u stodol a kůlen). Velké sucho, které vládlo zjara, pokračovalo i v letním čase. Léto bylo pěkné, teplé, asi polovina dní o prázdninách byla teplotně nadprůměrná. Podzim se ale začal kazit a marně jsme čekali na babí léto. Toto nepříjemné počasí trvalo až do Dušiček, kdy pršelo a pršelo. Když nastoupila zima, neuhodily sice velké mrazy ani nenapadlo hodně sněhu, ale bylo mlhavo a velmi sychravo. Dokonce ani čas vánoční nebyl, jak bychom si přáli. Štědrý den a všechny dny vánočních svátků propršely. Stejně tak vypadal i poslední den v roce Silvestr.
Úroda
Jak jsem již uvedla, jaro začalo s předstihem, takže všechno stačilo pěkně narůst a dozrát. Veliká chyba ale bylo velké sucho. Rok byl ale velice úrodný. Urodilo se všeho dostatek: zeleniny, jahod, rybízu. Letos se urodilo velké množství ovoce. Loni stromy odpočívaly, a tak nám to letos vynahradily. Jablek a švestek se urodilo, že až doslovně praskaly stromy. Horší to bylo s houbami. V létě ani počátkem podzimu vůbec nerostly – kvůli velkému suchu. Růst ale začaly až kolem Dušiček – kdy konečně zapršelo. Pak ale rostly až do prvních mrazů. Rovněž na polích byla nadprůměrná úroda obilí i brambor. Letos byla i nadprůměrná úroda ořechů.
Kultura
Nelze jinak než začít hasičským plesem. Konal se 26. ledna. Štěměšská divadelní společnost nacvičila krásnou a všem známou hru – MRAZÍK. Divadlo se velice vydařilo a moc se všem líbilo. V KD bylo sehráno 2 x, a vždy bylo nabito. S divadelním představením hostovali i v jiných obcích. 15. března se konal II. Rytířský candrbál. Připraveno bylo předtančení, rytířské souboje a další atrakce. Je velká škoda, že se přišlo podívat a zatančit jen málo hostů. 30. dubna se pak již tradičně stavěla mája. Tato akce naopak je vždy hojně navštěvována. 17. května byla uspořádána pouťová zábava. Po několika hubených letech se tato akce velice vydařila. Přišlo tolik lidí, jak již kolik let ne, takže veliká spokojenost byla na obou stranách. 31. května se uskutečnil Dětský den. Letos již podruhé se konala „Pohádková cesta“. Cesta vedla ze tvrze do lesa a zase zpátky. Cestou potkávaly děti spoustu pohádkových postaviček, musely plnit různé úkoly a byly také odměňovány. Dětem se toto velice líbilo a je nutné poděkovat všem dospělým, kteří se za pohádkové bytosti převlékli a načas se vrátili do dětských let. 26. a 27. července se pořádal již dobře známý a popsaný Štěměšský kačer. Tato veliká akce je sice hojně navštěvována cizími účastníky, ale škoda je to, že naše obec nemá už ani jedno družstvo. Dokonce se letos proslýchá, že se tento turnaj konal naposled. No, necháme se překvapit. 2. srpna se konaly Štěměšské historické slavnosti. Letos byl pořádán ve zcela jiném duchu. Nebyla žádná bitva – ale čas míru, a proto byly pořádány rytířské turnaje. Toto celé představení bylo velice pěkné a vtipné, takže se velice dobře bavily děti, ale i dospělí. V ten samý den, to je 2. 8. vystavil pan Vl. Fiala na OÚ své krásné výrobky. Tato vernisáž se konala k výročí 80. narozenin pana Fialy. Vystavené věci byly velice krásné a všem se moc líbily. Na konec prázdnin se letos již podruhé připravilo Bůčkobraní. Byla uspořádána „zabijačková žranice“ pro celou vesnici. Bylo vyrobeno 150 jitrnic, 100 jelit a 6 nohavic tlačenky. Zbytek masa se naložil, za 5 týdnů vyudil a konalo se druhé kolo v „bužírování“ v KD. Maso vyudil pan Jan Píša, kterému byla od labužníků udělena pochvala. Je víc než pochopitelné, že se této akce zúčastnilo hodně lidí. V půlce listopadu naši myslivci pořádali Poslední leč. Jako vždy měli připravené bohaté občerstvení a bohatou tombolu. Před Vánocemi 20. prosince se letos opět zpívalo u jesliček před OÚ. Občanům bylo rozdáváno Betlémské světlo, které nám dovezli třebíčští skauti. Letos byl plodný rok na pořádání kulturních akcí v obci. Ještě musíme připomenout, že již kolikátý rok je v naší obci samozřejmostí cvičení žen a cvičení s dětmi. Toto cvičení vede p. Jana Báňová, která si zaslouží poděkování za čas, který tomu věnuje. Sama chodí do zaměstnání a k tomu má 2 malé děti. Ještě nakonec je třeba připomenout, že i letos se konalo setkání důchodců. Letos se setkání konalo v Předíně.
Zvelebení obce
Letos se v celé obci zrekonstruoval místní rozhlas, a to v ceně 200.000,- Kč. Loni se vybudovalo nové dětské hřiště před OÚ v hodnotě 100.000,- Kč, letos se upravilo dětské hřiště Pešov, a to v cel. hodnotě 60.000,- Kč. Na Humnech byly vybudovány inženýrské sítě k novým rodinným domům.
Pohyb obyvatel
V roce 2008 se narodili: Petr Binka, Adam Bobek, David Křivan, Linda Davidová. Zemřeli v roce 2008: Josef Studený, Milan Kolek. Nejstarší občané obce jsou man. Svobodovi: pan Ladislav Svoboda, 93 let, paní Pavla Svobodová, 88 let. Počet občanů k 31. 12. 2008 je 302.
2009
Letošní rok začneme zcela netradičně, a to nejvýznamnější událostí naší obce. Letos naše obec oslavila 730. výročí vzniku. Při této příležitosti jsme uspořádali „Sraz rodáků“. Tato oslava se konala ve dnech 1. a 2. srpna. Na připomínku této události se nám někteří hosté a účastníci podepsali do obecní kroniky: podpisy… V sobotu 1. 8. byla na OÚ zahájena výstava. Na té naši občané vystavovali své výrobky. Vystaveny byly třeba pěkné věci vyřezané z překližky, pěkné šperky vyrobené drátkováním, krásně zdobené perníčky, vykované věci ze železa, také krásně malované obrazy, lepené modely i soustružené věci. Ovšem největšímu zájmu se těšily vystavené dobové fotografie. Tyto propůjčili občané. Všem bylo velice milé, když se na fotkách starých třeba padesát let uviděli, nebo své známé, a pohledy na obec, která se časem velice změnila. Ve 14 hod. před OU byla oslava zahájena paní starostkou. Paní starostka pronesla pěkný a citový projev. Poté byly položeny květiny k pomníku padlých občanů v obou světových válkách (pozn. pouze v 1. světové R.Ř). Poté následoval průvod obcí. Současně při oslavách zal. obce jsme si připomněli 100. výročí narození št. rodáka – čestného občana pana Karla Horkého – hud. skladatele. Oslav se zúčastnil jako čestný host syn pana Horkého. Ve tvrzi byl uskutečněn sl. koncert na počest hudebního skladatele p. Horkého. Setkání rodáků se konalo v KD a také ve Tvrzi. Na obou místech se občané dobře bavili. V neděli 2. 8. byla stále otevřená výstava na OÚ a po obědě dechový koncert ve Tvrzi. Nutno podotknout, že k pěkné vydařené atmosféře přispělo i moc pěkné počasí. Tento rok slavili i členové hasičského sboru. Slavili 110 let od založení sboru. Také oni měli Den otevřených dveří v místní hasičárně se spoustou starých fotografií a starého hasičského náčiní. Výročí oslavili již 23. května hasičskou soutěží na Vrchách.
Počasí
Rok začal mírným počasím, na leden opravdu mírně. Ani únor nebyl studený, jen občas více klesla teplota a mírně sněžilo. Březen byl teplotně nadprůměrný, a tak každý už čekal příchod teplého jara. Jenže uprostřed dubna se zima ukázala. Napadlo tolik sněhu, jak celou zimu ne. Bylo vlastně jaro, ale na silnicích byla kalamita, a to v celé republice. Sníh pak ležel dlouho a o pěkném počasí jsme si mohli nechat jen zdát. V květnu se na pár dní udělalo velké teplo, ale zase se počasí zkazilo. Ani prázdniny se nějak moc nepovedly. Celý rok byl takový studený. Září se docela vyvedlo, ale již 15. října napadlo množství sněhu a ten vlastně vydržel až do konce roku. Sníh stále přibýval, a tak jsme říkali, co zima za dva roky neposlala, to nám poslala tuto zimu. Všude bylo množství sněhu, a tak Vánoce byly plné sněhu, jak delší dobu ne. Takže jsme se s rokem loučili v mrazivém počasí a všude plno sněhu.
Kultura
Jako již tradičně první kulturní akcí v obci je hasičský ples. Ples se vydařil a hosté byli spokojeni. Dne 7. 3. se v obci pořádal masopust. Masek bylo hodně a byly legrační a velmi vtipné. Bylo pěkné počasí, a tak se akce vydařila. V sobotu 4. dubna u nás hostovala ochotnická společnost z Brtnice. Sehráli hru „Vražda sexem“. Bylo to velice vtipné a veselé představení. Škoda jen, že přišlo málo diváků. 30. dubna se také již tradičně stavěla mája a současně se konalo posezení u hasičárny. Dne 6. června se již pokolikáté pořádal Dětský den. Tentokrát měl ráz: „Honba za pověstmi, legendami a mýty.“ Zde je nutno ocenit obětavost mnoha lidí, kteří se na této akci zúčastňují. Děti jako vždy byly nadšené. 25. – 26. července se jak již mnohokrát pořádal volejbalový turnaj. Letos již po desáté. Je to již opakování ocenit a pochválit všechny, kteří se na bezvadném chodu turnaje podílejí, ale všichni si pochvalu a poděkování za vykonanou práci zaslouží. 1. – 2. srpna se konalo Setkání rodáků, ale to již jsem vzpomenula. 2. září se ve tvrzi opět konalo slavné „Bůčkobraní“. Také zde je třeba všem, kteří přiložili ruku k dílu, poděkovat. 28. 12. se uskutečnil výstup na Mařenku.
Úroda
Letos se urodilo hodně ovoce, a to hlavně švestek a jablek. Úroda ořechů byla též velká. Letošní rok byl požehnáním pro houbaře. Těch letos vyrostlo velké množství. Také na poli se urodilo všeho ve velké míře, hlavně brambor. Horší situace se začíná jevit na zahrádkách. Ve velké míře se rozmnožili slimáci. Jsou rezavé barvy, jsou velcí, silní a hlavně odporní. Je to pohroma pro zahrádky. Za noc dokážou zlikvidovat polovinu sazenic a všeho. Sežerou sazenice, květiny, saláty, prostě všechno. Jestli se ještě více rozmnoží, bude to zřejmě konec zahrádkaření. Snad se na ně podaří najít nějaký postřik. Prozatím na ně nic není.
Pohyb obyvatel
V tomto roce se nenarodil ani jeden nový občánek. Zemřely: Anežka Dokulilová a Květoslava Králová. Počet obyvatel v obci k 31. 12. je 309.
2010
Počasí
Do Nového roku jsme vykročili ve velmi mrazivém počasí s velkým množstvím sněhu. Toto nepříznivé počasí se drželo až do samého jara. Ještě koncem března byly všude haldy vyházeného sněhu. Letos práce v zahradách a na polích se zpozdily o dobré 3 týdny. Celé jaro bylo chladné. Pár dní se třeba udělalo lépe, ale další dny se zase zhoršilo. Teplotně nadprůměrný byl i červen. Začátkem července se konečně udělaly pěkné dny, a tak jsme mysleli, že se příroda umoudřila. Ale jen dočasně. Když nastal čas žní a mělo se sklízet, začalo pršet. Toto mokré a vlhké počasí se udrželo prakticky do podzimu. Obilí na poli bylo už zčernalé, ale nebylo možno sklízet. Již se sklízely brambory a někde na polích ještě stálo obilí. Byl to výjimečně špatný rok pro přírodu. Sníh napadl ve 2. polovině listopadu a vydržel až do Vánoc. Tento rok byl označován jako velice chladný a mokrý.
Úroda
Jak jsem již psala, bylo tento rok velice špatné počasí, což se samozřejmě projevilo na úrodě. Poněvadž v době kvetení bylo nevlídné počasí – nebylo také ovoce. Nebyly třešně, jablka, hrušky ani švestky. Tento rok nebyly ani ořechy. To, co vyrostlo na záhonech, stačili zase likvidovat slimáci. Jediné, co letos bylo dobré, byla úroda hub. Brambor narostlo málo a díky velkému mokru byly velmi špatné kvality.
Kultura
Jako každý rok mají kulturní akce v obci nějakou, takovou pravidelnost. Tak první byl opět hasičský ples. V květnu pouťová zábava. V červnu se konal velmi povedený Dětský den s krásným povedeným programem. Děti toto milují. Koncem července se konal 11. ročník volejbalového turnaje. Všechny tyto akce byly perfektně připraveny a daly moc práce. Je potřeba opět všem poděkovat, kteří se o dobrý průběh všech těchto akcí přičinili. Na podzim se uskutečnil Sraz důchodců. Letos se konal v Předíně. Nová akce – chození Mikuláše a čertů po vesnici se konala v neděli 5. prosince, a to netradičně ve 14 hod. Navštívili celou vesnici. Průvod lidí chodil za nimi. Tato pekelná banda měla nazkoušených a připravených spoustu legračních scének. Byla to veliká legrace a moc se občanům líbila. Letos bylo i netradiční Zpívání u jesliček. Začalo se před kultur. domem a po chvíli se všichni přesunuli do KD. I tento program se moc líbil. Na konec roku se opět konala cesta na Mařenku. Letos se na Mařence sešlo rekordních 722 lidí.
Výstavba v obci
V tomto roce se uhradila poslední splátka úvěru na stavbu vodovodu. Byly vybudovány inženýrské sítě k novým rod. domům. Postavena byla také nová garáž u OÚ na komunální techniku. Nově byl instalován bezdrátový rozhlas po obci. Po mnoha letech byla konečně zrekultivována skládka na Vrchách. Poměrně velká rekonstrukce rybníku Posměch. Zahájeny byly i úpravy fotbalového hřiště. Na všechny tyto stavby byly využity dotace.
Sportovní aktivity
Fotbalisté samozřejmě trénují venku na hřišti od jara do zimy, ale letos i v zimě to bylo v tělocvičně ZŠ v Předíně. Letos trénují i děvčata a chtějí se přihlásit do soutěže v ženské kopané. Držíme palce. Ještě je třeba připomenout a pochválit p. Báňovou Janu, která již kolikátý rok vede cvičení žen.
Volby
V roce 2010 se u nás konaly volby, a to hned dvoje. První byly do parlamentu a druhé volby komunální. Ve dnech 28. 5. a 29. 5. se konaly volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. Celkový počet voličů v obci je 242, volit přišlo voličů 164 – všechny hlasy byly platné. 1. ČSSD – 50 hlasů, 2. KSČM – 33 hlasů, 3. VV – 19 hlasů, 4. Zemanovci – 16 hlasů, 5. KDU-ČSL – 12 hlasů, 6. ODS – 12 hlasů, 7. TOP O9 – 8 HLASŮ, 8. BOBOŠÍKOVÁ – 7 hlasů, 9. SZ – 6 hlasů, 10. PIRÁTSKÁ – 1 hlas.
Komunální volby
Tyto volby se konaly ve dnech 15. – 16. října 2010. Tyto jsou pro obec důležitější a hlavně zajímavější. Z celkového počtu voličů 248 se voleb zúčastnilo 180 voličů. Z celkového počtu 18 kandidátů se volilo 9 nových členů OZ. Kandidáti do kom. voleb: Marie Báňová –153 hlasů, Milan Novák – 62 hlasů, Pavel Kovář – 80 hlasů, Radka Řepová – 114 hlasů, Zd. Dvořáčková – 30 hlasů, Petr Bobek ml. – 77 hlasů, Lenka Benešová – 35 hlasů, Ivana Kovářová – 142 hlasů, Martin Báňa – 47 hlasů, Peter Trnka – 39 hlasů, Václav Křivan – 84 hlasů, Stan. Augustin – 163 hlasů, Monika Smíšková – 64 hlasů, Radek Svoboda – 84 hlasů, Karel Trnka – 92 hlasů, Milan Vídenský – 91 hlasů, Petr Trnka – 57 hlasů, Ant. Šilhavý – 58 hlasů. Již novými členy OZ byla starostkou obce zvolena paní Marie Báňová a místostarostkou paní Kovářová Ivana. Zřejmě poprvé v historii se vedení obce ujaly dvě ženy. Toto svědčí o velké aktivitě našich žen a též o toleranci našich mužů. Nezbývá než novým členům OZ popřát do jejich práce mnoho úspěchů
Pohyb obyvatel
Noví občánci: Južaninová Katka, Svoboda Kristián. Zemřeli: Masopust Jindřich, Smíšek Milan. Počet obyvatel v obci k 31. 12. je 308.
Ukončení kronikářské činnosti
Tímto zápisem ukončila po 16 letech svoji kronikářskou činnost Milada Píšová, narozena v roce 1951 v Okříškách, od roku 1969 bydliště Štěměchy.
Milada Píšová